Jesteś tutaj: Start AKTUALNOŚCI Sprawozdanie z realizacji projektu p.n. Centrum Edukacji Pszczelarstwa
1. NUMER UMOWY |
60/2022/D/EE z dnia 30.06.2022 r. |
2. NAZWA BENEFICJENTA |
Nadbużański Związek Pszczelarzy w Chełmie ul. K. Szymanowskiego 6, 22-100 Chełm |
3. NAZWA PROJEKTU |
Centrum Edukacji Pszczelarstwa przy Nadbużańskim Związku Pszczelarzy w Chełmie |
4. MIEJSCE REALIZACJI PROJEKTU |
Nadbużański Związek Pszczelarzy w Chełmie |
5. TERMIN REALIZACJI PROJEKTU |
01.06.2022 r. – 31.10.2022 r. |
6. OSOBA ODPOWIEDZIALNA ZA REALIZACJĘ I ROZLICZENIE PROJEKTU |
Katarzyna Zaborowska – 693 072 755 |
Dzięki kontynuacji działań utworzonego w ramach dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie Centrum Edukacji Pszczelarstwa przy Nadbużańskim Związku Pszczelarzy w Chełmie pozwoliło na realizację przedsięwzięć poświęconych tematyce pszczelarstwa, które łączą funkcje edukacyjno promocyjne. Działanie przyczyniło się do zwiększenia świadomości realnych problemów dotyczących pszczelarstwa oraz ukształtowania trwałych postaw w społeczeństwie ukierunkowanych na dbałość o środowisko naturalne w którym żyje mały owad – pszczoła miodna. Zadania jakie podjęto w ramach realizacji powyższego przedsięwzięcia miały na celu wzbogacenie wiedzy na temat znaczenia pszczół w środowisku oraz sposobów ich ochrony.
W projekcie edukacyjnym WFOŚiGW w Lublinie podjęto następujące działania:
Partnerami przy realizacji poszczególnych działań byli:
W okresie czerwca – sierpnia 2022 r. został przeprowadzony konkurs plastyczny pn. „Pszczoła dla człowieka – człowiek dla pszczoły”, mający na celu przedstawienie ochrony pszczół, wpływu na środowisko oraz pożyteczność pszczoły miodnej wobec ludzkości. Konkurs plastyczny skierowany był do uczniów szkół podstawowych z terenu miasta Chełm jak i powiatu chełmskiego w kategorii klas I – III i w kategorii klas IV – VIII. Do konkursu zostało zgłoszonych 153 prace plastyczne, które spełniły warunki formalne i zostały zakwalifikowane do dalszej oceny. Komisja konkursowa przyznała po trzy miejsca i pięć wyróżnień w obu kategoriach. W nagrodę uczestnicy konkursu otrzymali sprzęt multimedialny (tablet, słuchawki bezprzewodowe, kamerę internetową) książki o tematyce pszczelarskiej, upominki (kreatywny zestaw do samodzielnego zrobienia świecy z węzy, nasiona roślin miododajnych, miód, odznakę przyjaciela pszczół) oraz dyplomy. Każdy z uczestników konkursu jak i nauczyciel prowadzący otrzymał podziękowanie za udział w konkursie. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się podczas XXIV Nadbużańskiego Święta Pszczoły. Prace konkursowe zostały opublikowane na stronie internetowej i profilu FB Nadbużańskiego Związku Pszczelarzy w Chełmie.
Kolejnym etapem działań Centrum Edukacji Pszczelarstwa przy NZP w Chemie było doposażenie pomieszczenia w eksponaty dydaktyczne związane z pszczelarstwem. Dzięki finansowemu wsparciu zakupiliśmy stół do odsklepiania, sito, odstojnik, stojak pod odstojnik, formy silikonowe do odlewu świec, odzież pszczelarską (kapelusze, bluzy) oraz stół z pokrowcem do prezentacji pomocy dydaktycznych.
01 czerwca 2022 r. został zorganizowany wyjazd edukacyjny przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Janowie Lubelskim do gospodarstwa pasiecznego państwa Dyjakowskich w Rudej Hucie. Podczas pobytu w pasiece grupa młodzieży licząca 45 osób mogła po raz pierwszy spotkać się z żywą pszczołą przy przeglądzie rodziny pszczelej oraz łapaniu roju pszczelego. Ponadto uczestnicy zapoznali się z pracami towarzyszącymi pracy pszczelarza takimi jak odsklepianie ramki z miodem, transporcie ramek pszczelich do pracowni pszczelarskiej. Młodzież podczas wykonywania czynności pszczelarskich była zabezpieczona w odzież ochronną tj. kapelusze i bluzy pszczelarskie. Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem oraz przekazaniem upominków (zestawu kreatywnego do samodzielnego wykonania świecy z węzy, nasion roślin miododajnych, miodu, odznaki przyjaciela pszczół, informacji o projekcie i zaletach zdrowotnych miodów przygotowanych w postaci zakładek do książek)
W dniach 22 czerwca 2022 r. i 25 lipca 2022 r. przeprowadzono spotkania edukacyjne w Przedszkolu Przyjazny Świat Malucha w Chełmie i Niepublicznym Przedszkolu Gniazdko w Hrubieszowie. Dzieci z dużym zainteresowaniem wysłuchały prezentacji p. Tomasza Dyjakowskiego biorąc udział w dyskusji i zadając pytania. Poprzez ul edukacyjny dzieci obserwowały pracę pszczół. Zapoznały się z narzędziami wykorzystywanymi przez pszczelarza w pasiece. Chętnie wzięły udział w samodzielnym składaniu ula z jego elementów oraz składaniu ramek pszczelich. Uczestnicy spotkań edukacyjnych otrzymali upominki (zestawu kreatywnego do samodzielnego wykonania świecy z węzy, nasion roślin miododajnych, miodu, odznaki przyjaciela pszczół, informacji o projekcie i zaletach zdrowotnych miodów przygotowanych w postaci zakładek do książek). Grupy dzieci liczyły po 20 osób.
Kolejne spotkanie edukacyjne zorganizowano w dniu 8 sierpnia 2022 r. z okazji Światowego Dnia Pszczół. Spotkanie było otwarte dla wszystkich zainteresowanych tematem pszczelarstwa jak i smakoszów miodu. Współorganizatorem wydarzenia była Galeria Chełm. Opowieści o rodzinie pszczelej, sposobie pozyskiwaniu miodu, problemach pszczół, ogrodach przyjaznych pszczołom prezentował p. Sławomir Padowski oraz p. Tadeusz Jaskóła. Podczas spotkania można było poprzez ul edukacyjny zobaczyć pracę pszczół, wykonać świecę z węzy oraz zabrać mieszankę nasion roślin miododajnych do stworzenia azylu dla owadów pożytecznych. Ta forma promocji pszczelarstwa cieszyła się dużym zainteresowaniem. Osoby biorące w quizie otrzymały odznaczenia Przyjaciela pszczół oraz miód. Szacujemy udział ok. 250 osób.
W miesiącach czerwiec – sierpień 2022 r. stoisko Nadbużańskiego Związku Pszczelarzy w Chełmie miało przyjemność uczestniczyć na zaproszenie Urzędu Gminy Wojsławice w Wojsławickim Jarmarku rękodzieła i produktów regionalnych. Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem zarówno pszczelarzy wymieniającymi doświadczenia jak i sympatykami pszczelarstwa. O przeżytych doświadczeniach i ciekawostkach pszczelich opowiadał p. Jerzy Luty. Oceniamy udział ok. 200 osób gdzie każdy zainteresowany otrzymał upominek w postaci kreatywnego zestawu do samodzielnego wykonania świecy z węzy, nasion roślin miododajnych, miodu, odznaki przyjaciela pszczół lub informacji o projekcie i zaletach zdrowotnych miodów przygotowanych w postaci zakładek do książek.
Następnym punktem realizacji projektu był wyjazd edukacyjny w dniu 14 września 2022 r. do polskiej kolebki pszczelarstwa w Pszczelej Woli. Zaproszenie do udziału w wyjeździe przyjęła Szkoła Podstawowa w Leśniowicach. Uczestnicy wyjazdu zwiedzili nowoczesny i jedyny w Polsce Inkubator Pszczelarstwa oraz pasiekę w Technikum Pszczelarskim. Podczas zwiedzania bazy dydaktycznej została przedstawiona wiedza o roli pszczół ich rozwoju, budowie, chorobach oraz wpływie człowieka na środowisko. Uczestnicy nie tylko mogli wysłuchać teorii ale również zapoznali się z możliwością wykorzystania narzędzi i urządzeń wykorzystywanych w pszczelarstwie dopasowując je do wybranego typu ula. Młodzież była zafascynowana nowoczesnymi urządzeniami wykorzystywanymi w procesie pozyskiwania miodu oraz innych produktów pszczelich, gatunkami drzew miododajnych tj. katalpa. Wszyscy uczestnicy wycieczki otrzymali upominki w postaci słoiczków z miodem, zestawu kreatywnego do wykonania świecy z węzy świec z wosku i węzy, pszczelich słodyczy i materiałów reklamowych. Wyjazd był zorganizowany dla 45 uczniów.
Cykl działań projektu w dniu 27 października 2022 r. zakończyły warsztaty edukacyjne w Szkole Podstawowej w Sielcu. Dzieci aktywnie wzięły udział w części praktycznej gdzie składały elementy ula w całość, z miały możliwość przymierzenia stroju ochronnego pszczelarza oraz wykonania świecy z węzy poprzez wykrawanie różnych kształtów. Uczestnicy zostali zapoznani z rolą pszczół w życiu człowieka i wpływie człowieka na działania proekologiczne. Wszyscy uczestnicy wycieczki otrzymali upominki w postaci słoiczków z miodem, zestawu kreatywnego do wykonania świecy z węzy świec z wosku i węzy, pszczelich słodyczy i materiałów reklamowych. Udział w warsztatach wzięło 30 osób.
Informacje o dofinansowaniu projektu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie zostały umieszczone w każdej informacji zewnętrznej oraz materiałach promocyjnych wydanych i rozdawanych uczestnikom działań projektu oraz osobom indywidualnym odwiedzającym Centrum Edukacji Pszczelarstwa przy NZP w Chełmie. Wszystkie zaplanowane w harmonogramie projektu działania zostały zrealizowane. Osiągnięte mierzalne rezultaty to efekty rzeczowe i następująca liczba uczestników:
konkurs plastyczny – 153 osób,
spotkania edukacyjne – 490 osób
wyjazdy edukacyjne – 95 osób
warsztaty edukacyjne – 30 osób
Forma przekazu informacji o pszczołach i pszczelarskie została odpowiednio dostosowana do grupy odbiorców. Uczestnicy z wyżej wymienionych działań dysponują odpowiednim poziomem wiedzy by odpowiednio odnieść się do wpływu człowieka na środowisko i sposobu wpływania na ochronę pszczół.
Dzięki projektowi poprzez działania i promocję dużej grupie społeczeństwa o zróżnicowanym przekroju wieku została podniesiona świadomość o tematyce pszczelarskiej poprzez zwrócenie uwagi na piękno przyrody, zagrożenia dla pszczół, które mogą wyniknąć z niszczenia środowiska. Poprzez dzieci przekazana w ramach projektu wiedza i wrażliwość może oddziaływać również na ich rodziny. Mamy zatem nadzieję, że w perspektywie długofalowej wzrosną pozytywne zachowania pszczelarskie w dyscyplinach życia, poczuciu współodpowiedzialności każdego obywatela za stan środowiska naturalnego.
Sławomir Padowski
Prezes Zarządu NZP w Chełmie